Ріші Сунак

Автор фото, ВВС

У Великій Британії призначили дострокові парламентські вибори. Це станеться 4 липня, хоча очікувалося щонайменше восени.

Про це оголосив прем’єр-міністр Ріші Сунак. Він сказав, що зустрівся з королем Чарльзом III і попросив його про розпуск парламенту – це формальна процедура, необхідна для оголошення дострокових виборів.

"Король задовольнив це прохання, і 4 липня відбудуться загальні вибори", – сказав Сунак під час екстреного звернення на Даунінг-стріт.

Лейбористи, тобто ключова опозиційна партія Великої Британії, зраділи такій новині.

Їхній лідер Кір Стармер заявив, що цього моменту "чекала вся Британія". За його словами, прийшов час змінити країну і суспільство, і ці вибори дадуть таку можливість.

Якщо на виборах переможуть лейбористи, то Ріші Сунак, відданий союзник України, втратить крісло прем’єр-міністра.

Навіщо ж йому потрібні дострокові вибори зараз?

Читайте також:

Причини для дострокових виборів

Чутки про те, що Сунак може призначити дострокові вибори, почали активно поширюватися після того, як у Британії призначили термінове засідання уряду, а міністри через нього скасували будь-які заходи і відклали або скасували поїздки за кордон.

У своєму короткому виступі Ріші Сунак сказав, що пишається тим, чого досяг його уряд в настільки нелегкі часи.

Тут він має на увазі боротьбу з наслідками пандемії ковіду і реакцію на війну в Україні, яка, за словами Сунака, загрожує не тільки глобальній безпеці, а й відобразилася на платіжках за електрику в Британії.

Він вважає, що британська економіка почала зростати, а інфляція повернулася до нормального рівня.

То навіщо ж проводити вибори?

Деякі оглядачі вважають, що Сунак побоюється, що далі інфляція може ще зрости, а показники міграції — погіршитися.

У середу стало відомо, що темпи інфляції уповільнилися майже до трирічного мінімуму – зростання цін у річному вираженні знизилося до 2,3%.

Ріші Сунак

Автор фото, Reuters

Зниження інфляції було головною обіцянкою британського прем’єра, коли він прийшов на посаду в жовтні 2022 року.

Політичні оглядачі вважають, що Сунак на виборах намагатиметься отримати вигоду з економічної ситуації, хоча критики зазначають, що показники покращуються здебільшого через зміни у світовій економіці, а не через політику британського уряду.

Оглядачі вважають, що прем’єр вирішив призначити вибори, бо побоюється, що сприятлива для нього ситуація може змінитися. І тоді виборці будуть не задоволеними.

Іншими словами, зробімо вибори зараз, інакше може стати гірше, пояснює Кріс Мейсон, політичний редактор ВВС.

На програмі ВВС Breakfast Ріші Сунак заперечив, що такі міркування призвели його до рішення оголосили вибори. Він додав, що люди тільки починають відчувати переваги покращення економіки, особливо щодо інфляції.

Чи вдасться Сунаку перемогти

Зараз консерватори, лідером яких є Сунак, відстають від лейбористів у опитуваннях громадської думки аж на 20%, і очікується, що попри зниження інфляції, цей розрив не вдасться скоротити.

Партія консерваторів при владі вже 14 років і британці відчувають деяку втому від них.

"Разом ми зможемо припинити бардак, відкрити нову сторінку і почати відновлювати Британію і змінювати нашу країну", — сказав Кір Стармер, 61-річний лідер лейбористів.

Боротьба на виборах буде складною, вважає політичний оглядач ВВС Нік Ердлі.

Зеленський

Автор фото, Офіс президента

За його словами, її суть зводитиметься до того, що "Ріші Сунак переконуватиме, що економіка покращується, його план розвитку країни працює, і люди мають довіряти йому, щоб довести справу до кінця".

"Аргумент лейбористів буде простим: зміни. Партія переконуватиме, що план уряду не працює, і що прийшов час нових облич у владі", — пише Ердлі.

Оглядачі вважають, що Стармер має всі шанси стати прем’єр-міністром замість Сунака вже наступного дня після виборів.

Якщо так станеться, то чи варто перейматися українцям?

Загалом Стармер і лейбористи підтримують Україну. У лютому 2023-го головний опозиціонер Британії зустрічався з президентом Володимиром Зеленським у Києві.

Та оскільки лейбористи націлені на розв’язання внутрішніх проблем Британії, може статися так, що вони почнуть виділяти менше грошей Україні.

Як проходять загальні вибори

З моменту розпуску повноваження депутатів Палати громад припиняються, і вони починають передвиборчу кампанію – якщо хочуть переобратися.

Уряд теж вступає в передвиборчий період. На діяльність міністерств і відомств на час кампанії накладаються певні обмеження.

Більш ніж 100 членів парламенту заявили, що не мають наміру переобиратися.

Британія розділена на 650 виборчих округів. У кожному обирають депутата, який представлятиме місцевих жителів у Палаті громад.

Британія

Автор фото, Reuters

У день виборів зареєстровані виборці в кожному окрузі голосують за свого кандидата на виборчій дільниці. Деякі голосують поштою завчасно.

Більшість кандидатів представляють політичні партії, але деякі висуваються як незалежні кандидати.

Зазвичай вибори проводяться у четвер.